Czytania z dnia
2025-05-21 - Środa. Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Krzysztofa Magallanesa, prezbitera i Towarzyszy
Stary lekcjonarz
Nowy lekcjonarz
2025-05-22 - Czwartek. Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Rity z Cascia, zakonnicy
Stary lekcjonarz
Nowy lekcjonarz
2025-05-23 - Piątek
Stary lekcjonarz
Nowy lekcjonarz
2025-05-24 - Sobota. Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych
Stary lekcjonarz
Nowy lekcjonarz
2025-05-25 - Szósta Niedziela Wielkanocna
Stary lekcjonarz
Partnerzy
Rozważanie
31 marca 2025
Czytamy dzisiaj o cudownym uzdrowieniu syna urzędnika dworskiego, i to dokonanym na odległość!
Co jest takiego wyjątkowego w cudach Jezusa? Po pierwsze Chrystus nie czynił cudów dla własnej korzyści. Sam cud miał być wskazówką dla patrzących, iż mają do czynienia z Kimś szczególnym. Po drugie, Jezus nie czynił cudów na pokaz. Cuda czynione przez Jezusa w ukryciu miały być wskazówką, co Bóg docenia, jakie zachowania są dla Niego wartościowe. Po trzecie, Jezus nie czynił cudów, które by człowiekowi szkodziły, które byłyby dla niego karą. Wymagał od ludzi wiary, mimo że często spotykał się z różnego rodzaju niewdzięcznością. Sumując, trzeba zauważyć, że w Ewangelii Jana cuda Jezusa nazywane są znakami. Czyli mają one pokazywać na coś innego aniżeli sam cud. Jak więc rozumieć dzisiejsze wydarzenie?
Może tak: ilekroć ewangelie mówią o młodych ludziach, to są oni albo umarli, albo ciężko chorzy. Są cztery takie epizody. Młodzi zmarli są Żydami: syn wdowy z Nain (Łk 7,11-17) i dwunastoletnia córka Jaira (Mk 5,21-43). Natomiast młodzi ciężko chorzy są poganami: córka kobiety kananejskiej ((Mk 7, 24-30) oraz syn urzędnika króla Heroda z dzisiejszego fragmentu. Może wskazówka wypływająca z dzisiejszego znaku dotyczy słabości młodych i tego, jakie jest zadanie rodzica, opiekuna, wychowawcy?
ks. Sylwester Marzec SChr
