Czytania z dnia
2025-01-21 - Wtorek. Wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy
Stary lekcjonarz
Nowy lekcjonarz
2025-01-22 - Środa. Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Wincentego, diakona i męczennika albo wspomnienie św. Wincentego Pallottiego, prezbitera
Stary lekcjonarz
Nowy lekcjonarz
2025-01-23 - Czwartek
Stary lekcjonarz
Nowy lekcjonarz
2025-01-24 - Piątek. Wspomnienie św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła
Stary lekcjonarz
Nowy lekcjonarz
2025-01-25 - Sobota. Święto Nawrócenia Św. Pawła Apostoła
Stary lekcjonarz
Partnerzy
Wyszukiwarka Biblijna (wersja beta)
Ga, 3, 15-22
Wyższość obietnicy
15 Bracia, użyję przykładu ze stosunków między ludźmi. Nikt nie obala ani nie zmienia testamentu prawnie sporządzonego, choć jest on jedynie dziełem ludzkim. 16 Otóż to właśnie Abrahamowi i jego potomstwu dano obietnice. I nie mówi [Pismo]: „i potomkom”, co wskazywałoby na wielu, ale [wskazano] na jednego: i potomkowi twojemu, którym jest Chrystus. 17 A chcę przez to powiedzieć: testamentu, uprzednio przez Boga prawnie ustanowionego, Prawo, które powstało czterysta trzydzieści lat później, nie może obalić, tak by unieważnić obietnicę. 18 Bo gdyby dziedzictwo pochodziło z Prawa, tym samym nie mogłoby pochodzić z obietnicy. A tymczasem przez obietnicę Bóg okazał łaskę Abrahamowi.
19 Na cóż więc Prawo? Zostało ono dodane ze względu na przestępstwa aż do przyjścia Potomka, któremu udzielono obietnicy; przekazane zostało przez aniołów; podane przez pośrednika. 20 Pośrednika jednak nie potrzeba, gdy chodzi o jedną osobę, a Bóg właśnie jest sam jeden.
21 A czy może Prawo to sprzeciwia się obietnicom Bożym? Żadną miarą! Gdyby mianowicie dane było Prawo, mające moc udzielania życia, wówczas rzeczywiście usprawiedliwienie płynęłoby z Prawa. 22 Lecz Pismo poddało wszystko pod [władzę] grzechu, aby obietnica dostała się dzięki wierze w Jezusa Chrystusa tym, którzy wierzą.