Czytania z dnia
2024-10-10 - Czwartek
Stary lekcjonarz
2024-10-11 - Piątek. Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana XXIII, papieża
Stary lekcjonarz
2024-10-12 - Sobota. Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie bł. Jana Beyzyma, prezbitera
Stary lekcjonarz
2024-10-13 - Dwudziesta ósma Niedziela zwykła
Stary lekcjonarz
Nowy lekcjonarz
Partnerzy
Polecane linki
Rozważania nt. Litanii Loretańskiej - dzień 6
https://www.biblijni.pl/media/9,rozwazania_nt_litanii_loretanskiej_dzien_6.html
Jaka jest twoja szklanka? W połowie pełna czy w połowie pusta? I co sądzisz o legalnych dopalaczach?
Postawione dziś pytania są bardzo prywatne, intymne, dlatego pozostaną dziś bez publicznej odpowiedzi. Niech to będzie zadanie domowe dla każdego z nas. Sam chciałbym, by te szklanki były pełne, co jak wiemy w codziennym życiu nie zawsze się udaje. Z pomocą spieszą nam kolejne dwa wezwania litanii loretańskiej.
Matko Łaski Bożej - i wszystko w temacie. W znaczeniu słowa „łaska” mieści się życzliwość, przychylność, względy, miłosierdzie, litość, dobroć czy miłość. Czeska „laska” to właśnie miłość. Same pozytywy! Czyżby? Gdy o tym myślę, pojawiają mi się dwie strony operacji którą można nazwać „przekazywaniem łaski”. Łaskodawca i łaskobiorca. W ludzkim znaczeniu łaska jest reglamentowana, bo przecież „łaska pańska na pstrym koniu jeździ”, lub też wymaga odpowiednich zabiegów by ją uzyskać „zrób to z łaski swojej”. Można też się na nią zamknąć „łaski bez!”, szczególnie gdy ta operacja wymaga od nas pokory. Myślę, że właśnie to jest powodem pustki w naszych szklankach. A jak to jest w odniesieniu do Boga? Pierwsze co mi się nasuwa to Pawłowe „łaską jesteście bowiem zbawieni przez wiarę”. Jesteśmy! Wiara jest łaską, darem. Wystarczy ją przyjąć. Otworzyć się i przyjąć! Wow! Kartki zostały zniesione - nie ma limitu. Łaska leje się nieustannie, nieskończenie jak turbo nitro w rajdowych silnikach samochodów. Zwiększenie mocy poza granice technicznych możliwości. Trzeba tylko znaleźć przycisk, który włączy to dopalanie, który spowoduje, że otworzymy się na działanie łaski Bożej. A jak w tym wszystkim odnaleźć Maryję? Zostańmy w technicznym slangu. Znany posłaniec tzn. messenger Gabriel rzekł do Maryi „jesteś łaski pełna”. Wielu z nas codziennie to powtarza. Według Katechizmu Kościoła Katolickiego łaska Boża jest darmową pomocą Boga, dzięki której człowiek może uczestniczyć w życiu Boga w Trójcy Jedynego. Boża łaska to sedno miłości. Zbawienie dokonało się przez Jezusa Chrystusa a tę łaskę na świat sprowadziła Maryja. Matka Łaski Bożej.
Matko nadziei to drugie z trzech najnowszych wezwań litanii loretańskiej dodanych w 2020 r. O Matce nadziei wspominał Święty Jan Paweł II w adhortacji apostolskiej „Eclesia in Europa” a także papież Franciszek w swych środowych katechezach. Maryja urodziła nam nadzieję na niebo, na nadanie sensu życiu, na wypełnienie treścią połowy szklanki... Św. Paweł podkreślił wieczność nadziei. Wszyscy znamy hymn o miłości z pierwszego listu do Koryntian. „Gdybym mówił językami ludzi i aniołów” rozbrzmiewa na niejednym ślubie. Warto jednak doczytać, wysłuchać do końca trzynasty rozdział: „tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: największa z nich [jednak] jest miłość”. Trwają, nie umierają. „Nie porzucaj nadzieje jakoć się kolwiek dzieje” wołał Jan Kochanowski. Tak pięknie łączą się dzisiejsze dwa wezwania wiara, nadzieja, miłość czyli łaska Boża. Święty Ambroży z Mediolanu twierdził, że kościół jest jak Oblubienica z Pieśni nad pieśniami. Czarna lecz piękna. Kościół jest czarny od grzechu ale piękny łaską Bożą. Nadzieja, łaska to nasza pełna połowa szklanki.
Dzisiaj na zakończenie spot sponsorski gdyż audycja zawierała lokowanie produktu.
Tu radio biblijni pl! Kończymy dzisiejsze spotkanie. Sponsorem rozważań o litanii loretańskiej jest nieustająco łaska Boża, naturalny dopalacz wspomagający codzienne życie i otwierający bramy nieba. Dostępny dla każdego bez recepty i ukrytych kosztów.
Przesadziłem? Może troszkę:) ale w końcu nadzieja nie umiera. Zatem dobrego dnia, wieczoru czy poranka i do usłyszenia jutro.
Pozostałe odcinki można wysłuchać pod adresem: www.biblijni.pl/media/